Kilka porad dla blogowiczów

 Znalazło się kilka osób które pytały się o pomoc, wskazówki i porady przy opowiadaniu i zakładaniu boga. Postanowiłam więc ułatwić życie sobie i wam, tak oto powstała ta notka. Ale przed tym kilka słów ode mnie.
 Nie uważam się za jakiegoś speca w tej dziedzinie czy coś, twierdzę że sama jestem początkująca i mam jeszcze długą drogę do przejścia. Mam jednak jakieś podstawy, fundamenty na których mogę budować swoje blogowe i pisarskie umiejętności. Moje porady nie są absolutne, więc nie bierzcie ich zbyt dosadnie do serca, bo jak wspominałam nie jestem żadnym ekspertem.
A teraz do rzeczy!

Zakładanie bloga:

    Nie zakładaj bloga z dnia na dzień. Nie wolno tego potraktować jak zachcianki na tu i teraz, jeśli tak zrobisz to w pewnym momencie go zawiesisz i nigdy do niego nie wrócisz. A tego ani Ty ani czytelnicy nie chcą. Nie raz trafiłam na zawieszonego bloga co strasznie mnie smuciło i denerwowało bo już zdążyłam wciągnąć się w fabułę i polubić bohaterów. Co zrobić by założyć bloga i by dobrze wyglądał?

  1. Zastanów się dobrze czy będziesz mieć czas i wytrwałość do tworzenia bloga.

  2. Musisz wiedzieć co na nim będzie: opowiadanie, recenzje, porady czy jakieś twoje przemyślenia. Wystarczy że wybierzesz jedno resztę zawsze będziesz mógł dodać i urozmaicić blog.

  3. Tytuł jest sprawą ważną! Powinien on być krotki i łatwy w zapamiętaniu, zbyt długi i skomplikowany nie zostanie zapamiętany przez czytelnika. A jeśli czytelnik nie zapamięta to nie wejdzie i nie przeczyta.

  4. Wygląd bloga nie może być (zbyt) pstrokaty, jaskrawy lub kontrastowy. Takie rzeczy przyciągają spojrzenie ale i męczą wzrok, zniechęcają do dłuższego patrzenia. Jeśli już chcecie zastosować tego typu tło to starajcie się by treść bloga była stonowana i na pierwszym planie.

  5. Wygląd bloga możecie zrobić sami korzystając z podanych możliwości, zamówić u szabloniarzy lub zrobić samemu bawiąc się w kodzie CSS. To zależy od was.

  6. Nagłówek/banner to rzecz moim zdaniem obowiązkowa, jest on wizytówką bloga i dodaje mu uroku. Ponad to można go wykorzystać przy reklamowaniu bloga.

  7. Niewielka reklama bloga.
    -Obrazek i link do bloga wstawić w podpisie na forum, przy każdej zostawionej wiadomości ktoś kto trafi na naszą wypowiedź będzie mógł wejść na naszą stronę.
    -Na swoim profilu umieścić banner, linki i kilka słów o blogu.
    +Poszukaj katalogu opowiadań do którego możesz zapisać swój blog.

  8. Z widżetów na blogu powinno pojawić się („+” oznaczone przydatne rzeczy):

a) Menu – zapewni to łatwiejszy dostęp czytelnikowi do innych postów:
    -Strona z listą rozdziałów
    +Informacje – notki z informacjami które pojawią się na blogu, zapowiadane notki i ich opóźnienia, zapisywać tam możesz również wyniki ankiet itp.
    +Polecane – strony które lubisz i chcesz podzielić się nimi z innymi.
    -Kontakt z autorem – tu ludzie będą mogli zadawać pytania i reklamować swoje blogi.
    +Współpraca – idealne miejsce na buttony i linki katalogów, szabloniarzy które musisz umieścić na swoim blogu. Dzięki temu nie zaśmiecisz pasków na widżety.

b) Lista obserwatorów

c) Inne:
    +Profil – czytelnik dowie się czegoś o tobie.
    +Ankieta – nie na samym początku istnienia bloga, dostarczy danych np. o ulubionym bohaterze czytelników itp.
    +Czat – ale to dopiero kiedy zdobędziecie grono czytelników lub tematyka bloga na to pozwoli.
    +Lista czytanych blogów – nie muszą być to tylko blogi ale strony z komiksami itp. Idealne na listę aktualnie czytanych stron.
    +Muzyka – przy pracy nad blogiem i czytaniu jest fajnym umilaczem, ale najlepiej będzie jak nie będzie odtwarzał się automatycznie. Kiedy czegoś słuchasz i wchodzisz na blog a tam zaczyna coś ci grać i powstaje szum, takie coś denerwuje.
    +Obrazki – urozmaicą wygląd, ale pamiętajcie że trzeba mieć w tym umiar.
    +Statystyka wejść
    +Archiwum
    +Favikona i znacznik kursora

  9. Zanim założysz bloga warto mieć już napisane kilka postów.

    W opcjach proponuje ustawić by anonimy mogły pisać komentarze, anonim też czytelnik komentarze zostawia. Ustaw by twoje wejścia na bloga nie były nabijała w statystyce, łatwiej określić ile osób wchodzi na bloga.

    Przejdźmy dalej. Każdy boi się że jego bloga nikt nie zechce czytać, ale nie jest tak źle jak myślimy. Na początku istnienia bloga nie oczekuj cudów, trzeba być cierpliwym bo przecież „Nie od razu Rzym zbudowano” więc czytelników od razu nie zdobędziesz. Nieważne czy piszesz bloga, uczysz się języka czy jesteś na diecie, efekty zawsze pojawią się po jakimś czasie.

Posty/notki:

    A teraz coś o postach/notatkach, no to zaczynamy! Posty to kwintesencja bloga, bez notek blog nic nie znaczy. To jak ramka bez zdjęcia, niby jest ale pusta. Pamiętaj nie ilość a jakoś się liczy, więc posty nie powinny być zbyt krótkie ani przesadnie długie.

  1. Powinny mieć rozsądną długość. Krótki tekst rozczarowuje czytelnika, a przy zbyt długim można się zgubić.

  2. Czcionka powinna być prosta w odczycie, ale nie ograniczaj się tylko do „Times New Roman” bo jest wiele ładnych czytelnych czcionek.
    -Rozmiar czcionki tradycyjnie 12. Niektórzy noszą okulary więc rozmiar czcionki nie powinien być mały, nawet ludziom bez wady wzroku źle się czyta drobny tekst. Duży tekst może się pojawiać ale to zależy od ważności i zastosowania. W opowiadaniu nie powinno się go używać, ale informacjach czy poradnikach itp. czemu nie.
    -Kolor czcionki nie może być w kontraście z tłem posta, czysta czerń i biel odpadają, za to szarości będą dobre.

  4. Kilka słów od autora, dzięki temu podzielisz się swoimi uczuciami i przemyśleniami związanymi z tworzeniem posta. Warto je jakoś oddzielić.

  5. Przy pisaniu dialogu trzeba uważać by bohaterzy naglę nie zamienili się linijkami.
    +Moją propozycją przy dialogach jest oddzielenie kwestii jednego bohatera od drugiego. To ułatwi czytanie i rozróżnienie, który bohater teraz się wypowiada. Dzięki temu nie ma zbitki tekstu, w której łatwo się zgubić gdy coś na chwilę odwróci twoją uwagę.

  6. Opowiadanie nie może być tylko opisem lub tylko dialogiem. Trzeba to choć trochę zrównoważyć. Moim zdaniem dobre opowiadanie powinno mieć 40% dialogu i 60% opisu, otwórzcie jakąkolwiek powieść. Jest tam więcej opisu czynności, uczuć i otoczenia niż dialogów.

  7. Unikaj skomplikowanych słów, czytelnik nie powinien co chwilę zaglądać do słownika by dowiedzieć się co znaczy dane słowo. A jak już ich używacie to zróbcie na końcu posta słowniczek do słów pojawiających się w notce.

  8. Po napisaniu notki sprawdź w niej błędy. (sama tego nie przestrzegam ale pracuje nad tym xD)

    Warto mieć osobę, która przeczyta tekst przed opublikowaniem lub coś doradzi w trakcie pisania. W moim przypadku jako pierwsza rozdział czyta moja przyjaciółka i wytyka błędy, których nie zauważyłam (bo nie chciało sprawdzić mi się tekstu xD). Ja też jej pomagam i tak wspieramy się nawzajem, omawiamy fabułę i podsuwamy sobie różne rozwiązania. Dzięki temu nie odpuszczamy sobie i brniemy w pisaniu dalej.

    A teraz kilka pomocnych stron, na które warto zajrzeć:
-Muzyka
-Czat, sonda itp.:
-Kursory:
-Kody CSS:

    To na tyle. Jeśli moje porady na coś wam się przydały to zachęcam do pozostawienia komentarza, chętnie też dowiem się co myślą o tym osoby które nie potrzebowały porady a skusiły się na przeczytanie tego posta :) Jeśli macie jakieś pytania to piszcie w zakładce "Kontakt z autorką" (jak będzie ich dużo może zrobię podobną notkę).
    Na koniec życzę wam weny i wytrwałości w pisaniu

Kilka porad dla blogowiczów 2

Komentarze

  1. Dzięki, przyda się ^.^, ale pierwszy raz jak zobaczyłam tę notkę, to takie myśli "Tam jest pewnie napisane "Po prostu nie bądźcie jak Dragon Animation, a będziecie idealni""xDD

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja nadal czekam na kolejny rozdział o Kastielu <3 XD

    OdpowiedzUsuń
  3. Masz super bloga i nominowałam Cię do LBA ;) zapraszam do mnie po pytanka ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajny poradnik. Przyda się ! Pozdrawiam i zapraszam także na mojego raczkującego bloga ... WOMEN's POWER!! https://zwariowanakrolowamama.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz